SON EKLENENLER

Ali Yalçın'dan sürpriz çıkış! Memura ek zam istedi!

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın memura ek zam istedi!
06 Aralık 2021 14:53

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hafta sonu attığı sosyal medya mesajı ile ek zam talebinde bulundu. Memurların mesaisinin olamadığı dönemdeki zam talebi ise dikkatlerden kaçmadı. Memurların 2022 yılı için toplamda yüzde 5+7 zam için imzayı atan Yalçın toplu sözleşme sürecini büyük kazanımlar ile tamamladıklarını açıklamıştı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN YÜZDE 30'UN ALTI HİÇ KONUŞULMADI

Görüşmeleri devam eden ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde yüzde 30'un altı hiç konuşulmadı. Memurlar toplamda 2022 yılı için yüzde 8,68 (kümülatif olarak) zam alacak olamasına karşın asgari ücrette yapılması düşünülen%30'u aşan zam oranı memur zammının ne kadar düşük kaldığının göstergesi.

EN DÜŞÜK ZAM MEMURA VERİLİYOR

Yapılan toplu sözleşmelerde ve açıklanan rakamlarda şu ana kadar en düşük zam oranları memurlara verilmiş oldu. Memur Sen ise 'büyük kazanım' olarak toplu sözleşme sonrasında açıklamalarda bulunmuştu. Fakat daha henüz bir kaç ay geçti ki memurların aldıkları toplam zamdan daha yüksek bir enflasyon oranı gerçekleşti.

YÜZDE 5'E İMZA ATILDI, ENFLASYON FARKI YÜZDE 10'A KOŞUYOR

Yılın bitimine bir ay kala memurların enflasyon farkı%7,47 ile rekor kırarken toplu sözleşme zamları daha da tartışılacak gibi duruyor. İmzayı bizzat atan yetkili sendika Memur Sen'den ise bu sefer ek zam talebi geldi. 3 Aralık Cuma günü açıklanan%3,51'lik Kasım ayı enflasonu sonrası Ali Yalçın tam bir gün sonra ek zam talebinde bulundu.

İMZALADIĞI SÖZLEŞMEYE EK ZAM İSTİYOR

Daha henüz bir kaç ay önce imazalanan sözleşmeye daha sözleşme dönemi gelmeden (Memurların gelecek iki yıllık zamları: 2022-2023 için toplu sözleşme imzalanmıştı) ek zam talebinde bulunulması toplu sözleşmenin eksikliğini gösterdiği de çok açık. Ekonomistler enflasyon konusunda uyarmışlar ve gelecek yıl için yüzde 30'a yaklaşan rakamları telaffuz etmişlerdi. Memurlar için ise yüzde toplamda yıllık (2022) 8,68'e (5+7 altışar aylık) imza atılmıştı.

TOPLU SÖZLEŞMEYE EK PROTOKOL

Ali Yalçın taleplerini Bakan Bilgin'e ilettiklerini 'toplu sözleşmeye ek protokol olarak bunu hayata geçirelim' teklifini Bakan'a ilettiklerini, Bakan Bilgin'in de "Talebinizi görüyoruz, bir değerlendirme yapalım" dediği ifade edildi.

Ali Yalçın mesajında şunları dedi;

"Kur,enflasyon ve emtia fiyatlarında yaşanan beklenmedik artışlar, masada büyük uğraşlar sonucu elde ettiğimiz kazanımlarımızı gölgede bırakmamalı, alım gücümüzde meydana gelen kayıpları telafi için Ocak zammı ile birlikte devreye girecek Ek Zam yapılmalıdır."

 

 

SGKREHBERİ

ADLİYE KORİDORU SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER